https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php?page=test_rybarskych_znalosti&lang=cz&web_menu_id=35

MISTROVSTVÍ EVROPY 2024 - MOUCHA

05.09.2024

Ve dnech 27. 8. – 2. 9. 2024 se konalo v polském městě Lesko 28. Mistrovství Evropy v lovu ryb muškařením. Český tým se na tomto mistrovství umístil na výborném 3. místě v konkurenci 15 zahraničních týmů.

Naši příbramskou organizaci na tomto mistrovství reprezentoval státní trenér reprezentace Ivan Vančura.

Nominovaný tým byl ve složení: Pavel Chyba, Miloslav Hosenseidl, Tomáš Langer, Samuel Piekar, Vojtěch Marek, Jiří Pejchar (manažer) a Ivan Vančura (trenér). Hlavním útočištěm šampionátu byla legendární polská řeka San, která je vyhlášená úlovky rekordních lipanů, a přehrada Myczkowce, která taktéž leží na řece San. První výpravu na řeku San podstoupili už začátkem července Jiří Pejchar a Tomáš Langer v době, kdy se ještě mohlo trénovat na závodních úsecích. Celý tým potom vyrazil do Polska s týdenním předstihem.

Týdenní pobyt před šampionátem jsme věnovali tréninku na široké řece San (šířka řeky je mezi 100-150 m), dovazování úspěšných vzorů mušek a mapování závodních úseků. V tomto ohledu byl důležitou součástí týmu Pavel Chyba, který na řece San již chytal a v roce 2010 zde vyhrál individuální titul mistra světa.

Trénink pro nikoho z nás nebyl jednoduchý, protože v závodních úsecích nebylo moc ryb a oproti závodním úsekům byla řeka opravdu rozdílná. Ulovit mírového lipana byl tedy opravdový problém. Na přehradě Myczkowce se pro změnu nemohlo trénovat vůbec. Zde jsme si alespoň vypůjčili lodě, abychom si mohli přehradu lépe zmapovat přímo z hladiny.

Po tréninkovém týdnu jsme se přesunuli na oficiální hotel Salamandra, kde se zároveň řešily všechny oficiality před šampionátem (porada kapitánů, losování atd.). Samotné zahájení bylo v městské zahradě města Lesko.

Ostrý závod se odehrál na pěti různých sektorech:

1. Jezero Myczkowce: Zde byla míra 20 cm a hodnotily se všechny druhy ulovených ryb.

2. Řeka San Zwierzyn: Nejvýše položený sektor řeky San. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny jen lososovité ryby. Zároveň zde byla nejlepší šance na ulovení velkého lipana!

3. Řeka San Hoczew (dry fly only): Sektor, na kterém bylo povoleno chytat pouze na suchou mušku. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny pouze lososovité ryby.

4. Řeka San Lesko: Zde byla řeka nejširší a zároveň zde byla nejnižší koncentrace ryb. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny pouze lososovité ryby.

5. Řeka San Sanok: Nejníže položený úsek řeky San. Na tomto sektoru se převážně lovila bílá ryba (jelec tloušť). Minimální míra ryb zde byla 20 cm a hodnotily se všechny druhy ulovených ryb.

Od prvních kol se nejlépe dařilo týmu Polska, který zná řeku San do posledního kamínku a podle nás měli i pojmenované ryby. Bylo nám tedy jasné, že se boj odehraje o zbylé dvě medaile – stříbrnou a bronzovou. Nám se naštěstí dařilo držet na nejvyšších příčkách od prvního kola, ale na paty nám šlapaly týmy zkušených závodníků z Francie a Španělska.

Největším oříškem pro všechny týmy bylo jezero Myczkowce, kde již od prvního kola někteří závodníci nechytili ani rybu. Zde celý šampionát strávil náš manažer Jirka Pejchar, který včas zpozoroval, že se místní závodníci nevěnují lovu pstruhů, ale lovu bílých ryb a okounů. My jsme se tedy včas tomuto lovu přizpůsobili a díky tomu zde každý z nás ulovil hodnotitelnou rybu, na rozdíl od našich konkurentů z Francie a Španělska.

Trenér Ivan Vančura se díky dojezdové vzdálenosti a navazujícím sektorům mohl pohybovat na řece San mezi třemi závodníky, kteří zde momentálně lovili.

Z vítězství s velkým náskokem se nakonec mohl těšit tým z Polska, na druhém místě před námi byl tým Francie (o pouhé 4. umístění) a na krásném bronzovém místě skončil náš tým (Česká republika) a na nepopulárním 4. místě skončil výborně chytající tým ze Španělska.

Individuální kategorii také ovládl polský tým, a tak na prvních třech příčkách skončili domácí závodníci. Z našeho týmu se nejlépe dařilo Vojtěchovi Markovi, který skončil na výborném 4. místě.

Na závěr bych chtěl poděkovat našim sponzorům za podporu, kterou svým závodníkům nabízí a díky které se můžeme rozvíjet a zlepšovat v našem krásném koníčku! Jsou jimi především Český rybářský svaz, Moravský rybářský svaz, MO ČRS Příbram, Hanák Competition, Bushman, Tommi-fly, CVP Galvanika s.r.o., Martin Růzha, Ortlieb.

Ivan Vančura